Choď na obsah Choď na menu
 


Beyoncé(401)

19. 7. 2010

Beyoncé Giselle Knowlesová (* 4. september 1981, Houston, Texas, USA) je americká R&B speváčka, textárka, hudobná producentka, herečka, tanečnica, módna návrhárka a modelka. Má na konte 16 cien Grammy,čím sa stala prvou ženou v histórií, ktorá si v roku 2010 na udeľovaní cien Grammy odniesla domov za jeden večer 6 cien. Od roku 1999 pôsobila v dievčenskej skupine "Destiny´s child", ktorá sa stala najúspešnejšou dievčenskou skupinou v histórii. Od roku 2002 pracuje Beyoncé na svojej sólovej kariére, na konte má 3 štúdiové albumy "Dangerously in love","B´day" a "I Am...Sasha Fierce". Popri hudbe sa stíha Beyoncé venovať natáčaniu filmov, charite aj svojmu manželovi raperovi Jay-Z. Na konte má predaných viac ako 135 miliónov albumov, natočených 7 filmov, začiatkom roku 2010 priniesla na trh svoju prvú vôňu s názvom "Heat", už niekoľko rokov spolupracuje so svojou matkou Tinou Knowles na navrhovaní vlastnej módnej kolekcie pod názvom "House of Dereón", venuje sa najväčšej americkej charitatívnej organizácií, ktorá bojuje proti hladu, minulý rok zaspievala americkému prezidentovi Barackovi Obamovi pri príležitosti inagurácie, časopis Forbes ju vymenoval za najlepšie zarabajúcu mladú hviezdu v histórii.

 

Začiatky kariéry

Beyoncé Knowles sa narodila v Houstone, v Texase, ako dcéra Mathew Knowles, profesionálneho manažéra a Tiny Knowles, kostymérky, výtvarníčky a kaderníčky. Otec Beyoncé je Afroameričan, jej matka má kreolský pôvod. Má staršiu sestru Solange, ktorá je speváčka, skladateľka a herečka.

Beyoncé chodila na základnú školu St. Mary v Texase, kde navštevovala tanečné kurzy, vrátane baletu a jazzu. Jej talent v speve bol objavený, keď jej tanečný inštruktor začal pohmkávať pesničku pri ktorej začala spievať vysoké tóny. Začala sa zúčastňovať rôznych talentových súťaží. S piesňou "Imagine" od Johna Lennona vyhrala súťaž. Vo veku sedem rokov, začala Beyoncé získavať pozornosť tlače v miestnych novinách. Na jeseň roku 1990 sa zapísala na strednú hudobnú školu v Houstone, kde navštevovala školský spevácky zbor. Tiež navštevovala strednú školu výtvarného umenia v Houstone. Stala sa sólistkou v zbore, v ktorom pôsobila dva roky.

Vo veku ôsmich rokoch, stretla LaTaviu Roberson, počas konkurzu v Entertainment Group. Spolu s priateľkou Kelly Rowland, boli umiestnené do skupiny. Pôvodne sa volali "Girl´s Tyme". R&B producent Arne Frager odletel do Houstonu aby spoznal dievčatá. Dievčatá sa zúčastnili súťaže, ale prehrali. Bola to ich prvá "profesionálna prekážka",ale len do tej doby než sa dozvedeli, že popovým hviezdam Britney Spears a Justinovi Timberlakovi sa stalo to isté.

Otec Beyoncé dal v roku 1995 výpoveď z práce aby sa mohol naplno venovať zakladaniu skupiny. Založil "Boot Camp" pre ich vzdelávanie. Rodinný príjem sa tým znížil na polovicu a jej rodičia boli nútení presťahovať sa. Tina začala navrhovať kostýmy, v čom pokračovala počas celej éry Destiny´s Child. Nakoniec podpísali zmluvu s Elektra Records. Presťahovali sa do Atlanty, no neskôr zo zmluvy zišlo, vrátili sa domov kde dievčatá dostali zmluvu s Columbia Records.

1997 - 2001 Destiny´s child era


Skupina zmenila svoj názov a v roku 1993 vznikli "Destiny´s child". Spoločne vystupovali na miestnych akciách a po štyroch rokoch, v októbri 1997 podpísali zmluvu s Columbia Records. Ten rovnaký rok, vydali svoj prvý song s názvom "Killing Time", v roku 1997 k filmu "Men in Black". V nasledujúcom roku skupina vydala svoj prvý veľký hit "No, No, No". Získali tri ceny Soul Train Marie Soul Awards za Najlepšiu R&B/Soul pieseň, Najlepší R&B/Soul Album a Najlepšieho R&B/Soul nováčika. Neskôr skupina vydala svoj druhý album v roku 1999 s názvom "The writing´s on the wall". Známe su piesne ako "Bills,bills,bils", "Bug a boo", "Jumpin,Jumpin" a "Say My Name", ktorá sa stala v tých dobách jednou z najúspešnejších skladieb. Pieseň "Say My Name" vyhrala cenu za Najlepší R&B výkon dua alebo skupiny a cenu za Najlepší R&B Song v roku 2001 na Grammy Awards.Z tohto albumu sa predalo viac ako osem miliónov kópií.

Luckett a Roberson zažalovali skupinu za porušenie zmluvy.Na ich miesto nastúpila Michelle Williams a Farrah Franklin,ktoré sa objavil vo videu k piesni "Say My Name".Farrah Franklin nakoniec skupinu opustila po piatich mesiacoch.

Trio v zložení - Beyoncé Knowles, Michelle Williams a Kelly Rowland vydali singel "Independent Women part I", ktorá sa objavila na soundtracku v roku 2000 k filmu Charlieho anjeli. Okamžite sa stal hitom a v amerických rebríčkoch sa držal jedenásť týždňov. Svoj tretí album "Survivor" vydali v máji 2001, ktorý sa ihneď umiestnil na mieste č.1 v USA Billboard 200 so 663.000 predanými kusmi počas prvých 2 týždňov. K dnešnému dňu sa z albumu "Survivor" predalo cez desať miliónov kópií po celom svete, z toho viac než štyridsať percent sa predalo v USA . Číslom jeden boli hity ako "Bootylicious" alebo "Nasty girl" a titulná skladba "Survivor" získala cenu Grammy Award za Najlepší R&B výkon skupiny. Po vydaní albumu "8 days of Christmas" si skupina dala prestávku, pričom začali Michelle, Beyoncé a Kelly pracovať na sólových projektoch.

2000–2002 Sólová kariéra

Počas pôsobenia v Destiny´s Child sa Beyoncé venovala aj iným projektom. Spolupracovala na duete s Marcom Nelsonom k soundracku k filmu "The Best Man" z roku 1999. Na začiatku roka 2001 dostala Beyoncé hlavnú úlohu vo filme MTV "Carmen: A Hip Hopera", po boku amerického herca Mekhiho Phifera. V roku 2002, si Beyoncé zahrala v komédii "Austin Powers v Goldmember", kde hrala s Mikeom Myersom. Beyoncé nahrala svoj prvé sólový singel "Work It Out", ktorý bol na soundracku k filmu. V nasledujúcom roku hrala po boku Cuba Goodinga, v romantickej komédii "The fighting temptation" a nahrala rad piesní pre soundtrack. V ten istý rok, Jay-Z a Beyoncé vydali singel "03 Bonnie & Clyde". V marci 2003 naspievala pieseň od 50 Centa s názvom "In Da Club". Luther Vandross a Beyonce naspievali duet "The Closer I Get to You", ktorý bol pôvodne od Roberta Flacka a Donny Hathaway z roku 1977. Táto pieseň vyhrala Grammy za najlepší R&B výkon v rámci dua alebo skupiny.

2003-2004 Dangerously in love

V júni 2003 vydala Beoyncé svoj prvý sólový album s názvom "Dangerously in Love". Album debutoval v hitparáde "Billboard 200" ako číslo jeden, predalo sa z neho viac ako 317 tisíc kópií počas prvého týždňa. Stal sa 4x platinovým. Prvý singel s názvom "Crazy in Love" na ktorom hosťuje Jay-Z,sa ako jediný udržal v hitparáde "Billboard Hot 100" na prvých priečkach po dobu ôsmich týždňov. Jej druhý singel "Baby Boy", na ktorom spolupracovala so spevákom Seanom Paulom, sa tiež stal jedným z najväčších hitov roka 2003. Na odovzdávaní cien Grammy v roku 2004 získala ocenenie za svoje sólové úsilie,ktorého súčasťou je aj Najlepší ženský R&B spevácky výkon za pieseň "Dangerously in Love 2", Najlepší R&B Song za skladbu "Crazy in Love" a najlepší R&B album.

2004-2005 Destiny Fulfilled a definitívny koniec skupiny

V roku 2004 nahrali Destiny´s child svoj posledný album. V tomto roku, Beyonce zaspievala americkú národnú hymnu na Super Bowl XXXVIII na Reliant Stadium v Houstone. Po trojročnej pauze, počas ktorej sa každá z dievčat venovala svojim sôlovým projektom,vydali v novembri 2004 album s názvom "Destiny Fulfilled". Stal sa hitom číslo dva na Billboard 200,a zahrňoval top hity ako "Lose My Breath" a "Soldier". V roku 2005 sa spoločne vydali na celosvetové turné. Na konci turné oznámila skupina definitívny koniec. V októbri 2005 skupina vydala kompilačný album s názvom "# 1", vrátane všetkých ich najväčších hitov. Greatest Hits kolekcia obsahuje aj tri nové skladby, vrátane "Stand Up For Love". Destiny´s child boli poctené aj hviezdou na Hollywoodskom chodníku slávy v marci 2006. Boli tiež uznané ako najpredávanejšia ženská skupina všetkých čias.

Beyoncé pokračovala vo svojej filmovej kariére. Zahrala si vo fo filme "Pink Panther", po boku Steveho Martina. Film bol uvedený do kín 10. februára 2006 a v prvom týždni zarobil viac ako 21,7 miliónov amerických dolárov. Beyoncé vydala singel "Check on It" pre soundtrack k filmu, v spolupráci so Slim Thugom. Koncom roka 2005 dostala rolu vo filme "Dreamgirls", príbehom vzniku skupiny Supremes. Vo filme hrala Dianu Ross - ako Deena Jones. Film sa dostal na plátna kín v decembri 2006 v ktorom si zahrali také hviezdy ako Jamie Foxx, Eddie Murphy a Jennifer Hudson. Beyoncé sa podielala na väčšine skladieb k soundracku, vrátane titulnej piesne "Listen". 14. decembra 2006 bola Beyoncé nominovaná na dva Zlaté Glóbusy za film v kategórii Najlepšia herečka a Najlepšia pôvodná pieseň so skladbou "Listen".

2006-2007 B´day

Beyoncé pracovala na svojom druhom albume s hudobnými producentmi zvučných mien ako je napríklad Rich Harrison, Rodney Jerkinson a Sean Garrett v Sony Music Studios v New York City. Produkovala a napísala skoro všetky piesne. Album "B'day" bol vydaný 4. a 5. septembra 2006, v Spojených štátoch v deň jej 25-tich narodenín. Z albumu sa predalo viac ako 541 000 kópií počas prvého týždňa. Prvotným singlom sa stala skladba "Déjà Vu" na ktorej spolupracovala s manželom Jay-Z. Pieseň "Irrepleceable" bola vydaná v októbri 2006 ako druhý singel, v USA sa v rebríčku "Billboard Hot 100" držala na prvých priečkach po dobu 10 týždňov. Beyonce vydala 3. apríla 2007 deluxe edíciu albumu B´day s názvom "B´day (Deluxe Edition)" na ktorom sa nachádza päť nových skladieb a španielska verzia skladby "Irrepleceable" a "Listen". Zároveň dala do predaja DVD s názvom "B'day Anthology" ktorý predstavoval 10 hudobných klipov k albumu "B´day". V tom istom roku sa Beyoncé vydala na koncertné turné s názvom "The Beyoncé Experience tour", v rámci ktorého návštívila viac ako deväťdesiat miest po celom svete. Na Grammy Awards v roku 2007, získala cenu za najlepší R&B album. Na 35. ročníku American Music Awards získala ako prvá žena v histórií cenu pre medzinárodného umelca.

Beyoncé pracovala na svojom druhom albume s hudobnými producentmi zvučných mien ako je napríklad Rich Harrison, Rodney Jerkinson a Sean Garrett v Sony Music Studios v New York City. Produkovala a napísala skoro všetky piesne. Album "B'day" bol vydaný 4. a 5. septembra 2006, v Spojených štátoch v deň jej 25-tich narodenín. Z albumu sa predalo viac ako 541 000 kópií počas prvého týždňa. Prvotným singlom sa stala skladba "Déjà Vu" na ktorej spolupracovala s manželom Jay-Z. Pieseň "Irrepleceable" bola vydaná v októbri 2006 ako druhý singel, v USA sa v rebríčku "Billboard Hot 100" držala na prvých priečkach po dobu 10 týždňov. Beyonce vydala 3. apríla 2007 deluxe edíciu albumu B´day s názvom "B´day (Deluxe Edition)" na ktorom sa nachádza päť nových skladieb a španielska verzia skladby "Irrepleceable" a "Listen". Zároveň dala do predaja DVD s názvom "B'day Anthology" ktorý predstavoval 10 hudobných klipov k albumu "B´day". V tom istom roku sa Beyoncé vydala na koncertné turné s názvom "The Beyoncé Experience tour", v rámci ktorého návštívila viac ako deväťdesiat miest po celom svete. Na Grammy Awards v roku 2007, získala cenu za najlepší R&B album. Na 35. ročníku American Music Awards získala ako prvá žena v histórií cenu pre medzinárodného umelca.

2008-2009 I Am...Sasha Fierce
 

Tretí album s názvom "I Am...Sasha Fierce" vydala Beyoncé 18.novembra 2008. Sasha Fierce je v tomto prípade vnímané ako alter-ego samotnej Beyoncé. Bol vydaný ako dvoj-CD, pričom prvé CD (I am) obsahuje pomalšie balady, druhé CD (Sasha Fierce) obsahuje rýchlejšie a živelnejšie piesne. V prvý týždeň sa predalo viac ako 482 000 kópií albumu. Prvé dva hity "If I were a boy" a "Single ladies" sa ihneď stali medzinárodnými hitmi, takisto aj ďalšie single ako "Halo" alebo "Sweet dreams". Album "I am..Sasha Fierce" bol ocenený vo viac ako 20 krajinách sveta 27 platinovými platňami, 8 zlatými a 1 diamantovou platňou. Na Grammy, ktoré sa konali v roku 2010 získala Beyoncé 3 ceny za pieseň "Single ladies" v kategórii Najlepšia R&B pieseň, Pieseň roka a Najlepší R&B ženský výkon. Za pieseň "Halo" získala cenu za Najlepší POP ženský výkon, album "I am...Sasha Fierce" sa stal najlepším R&B albumom, a nakoniec piesňou "At last získala cenu za Najlepšiu tradičnú R&B pieseň a stala sa tak prvou ženskou umelkyňou v histórií, ktorá získala za jeden večer 6 cien Grammy.

Beyonce si zahrala bluesovú speváčku Ettu James v hudobnom životopisnom filme "Cadillac Records". Za svoj výkon vo filme zožala pochvalu od kritikov. Pieseň "Once in a lifetime", v spolupráci so Scottom McFarnonom bola nominovaná na cenu Grammy a Zlatý glóbus. Beyonce si tiež zahrala po boku Ali Larter a Idris Elba v thrilleri "Obsessed". Film sa dostal do kín v Spojených štátoch 24. apríla 2009. Zarobil 11 100 000 dolárov v prvý deň vydania a skončil počas otváracieho víkendu na mieste č.1, s celkovým počtom 28,6 miliónov dolárov.

Na jar roku 2009 sa Beyoncé vydala na turné s názvom "I am...tour". Toto turné zažilo rekordnú návštevnosť, čím sa zaradila medzi 15 najlepších umelcov v rámci turné z roku 2009. V rámci turné vytvorila počas 4dní V Las Vegas show s názvom "I am...Yours. Pre 1500 návštevníkov hotela Encore, v divadle v Encore Resort Steve Wynn v Las Vegas pripravila vystúpenie, ktoré vyšlo začiatkom roku 2010 aj na DVD.

Momentálne má Beyoncé pauzu,na ďalší album sa môžeme tešiť začiatkom budúceho roka

Čo má Beyoncé rada
Obľúbený rapper: Wyclef Jean
Obľúbené jedlo: papája, kura
Obľúbené auto: Jaguár
Obľúbený sviatok: Deň ďakyvzdania
Obľúbený herec: Tom Hanks
Obľúbená herečka: Aishwarya Rai
Obľúbený TV program: Rande na slepo
Obľúbený makeup: maskara
Obľúbená farba: zlatá
Obľúbený spevák: Stevie Wonder

Ocenenia

HUDBA
American music awards - 2x
BET Awards - 7x
Billboard Music Awards - 7x
Bravo Supershow Germany - 1x
Brit Awards - 1x
Capital FM Awards - 1x
Demand International Entertainer of The Year - 1x
FzZzC Awards - 13x
Glamour Magazine Woman of the Year - 1x
Grammy Awards - 16x
International Dance Music Awards - 1x
Ivor Novello Awards - 1x
Meteor Music Awards, Ireland - 1x
Music of Black Origin Awards - 5x
Music Television(MTV) - 16x
MTV Video Music Awards Japan - 2x
Music Choice Video Awards - 1x
NAACP Image Awards - 2x
Nickelodeon Kids' Choice Awards - 3x
NRJ Music Awards (France) - 1x
OVMA - 11x
People Choice Awards - 1x
POP Music Awards - 6x
Popjustice Readers Polls - 1x
Porin (music award) - 1x
Premios Oye, Mexico - 1x
Radio Music Awards - 1x
Soul Train Music Awards - 9x
Teen Choice Awards - 2x
VH1 - 3x
Vibe Awards - 2x
Whudat Music Awards - 1x
World Music Awards - 2x
Porin Award - 1x

FILM
Black Reel Awards - 2x
Kamuritan Film Critics Awards - 1x
MTV Movie Awards - 1x
[upraviť]
Destiny´s child éra
American Music Awards - 4
Billboard Music Awards - 19x
Brit Awards - 1
Grammy Awards - 3x
Soul Train Lady of Soul Awards - 6x
Artist Direct (ADOMA) Awards - 1x
NAACP Image Awards - 5
Artist Direct (ADOMA) Awards - 1
MTV Video Music Awards - 2
American Music Awards - 2
BET Awards - 3
Teen Choice Awards - 2
Nickelodeon Kids' Choice Awards - 2
BMI Pop Awards - 2
Block Buster Entertainment Awards - 2
Radio Music Awards - 2
Soul Train Music Awards - 4
TMF Awards (Holland) - 3
World Music Awards - 6
Radio Disney Music Awards - 1
Trumpet Awards - 1
T4 Awards - 1
MTV TRL Awards - 1
Groovevolt Awards - 2
ASCAP - 2
MTV Asia Awards - 1
MTV Video Music Awards Japan - 1

Destiny´s Child získali od roku 1998 viac ako 154 amerických a medzinárodných cien. Je to jediná dievčenská skupina, ktorá získala toľko ocenení

ZDROJ: Wikipedia.org

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.