Choď na obsah Choď na menu
 


Menštruácia

22. 7. 2010

Čo je menštruácia alebo aj menzes, asi každý vie. Takže to preskočíme a ideme ďalej :).

Kedy očakávať prvú menštruáciu?

Dievča dostane menštruáciu medzi 10.-16. rokom. Pre presnejšie určenie: asi dva roky po začiatku rastu pŕs, onedlho po začiatku rastu... ehm... ochlpenia tam dole a krátko po tom, ako sa objaví výtok (biela až žltkastá tekutina).

 

Menštruačné kŕče

Nemá ich každá žena, ale nie je to nič zvláštne. Ženy ich pociťujú krátko pred začatím menštruácie. Prejavujú sa bolesťou alebo kŕčmi v podbruší, bolesťami chrbta, bolesťami na vnútornej strane stehien. Možeš ich uvoľniť napríklad šetrnými cvikmi. Ak sa ti nechce, pomasíruj si brucho teplou rukou alebo si naň polož fľašu naplnenú horúcou vodou.

 

Vložky, tampóny a intímky

Všetko iné veci, ale majú podobný účel. Vložky sa dávajú do nohavičiak, kde zadržiavajú krv. Treba ich pravidelne meniť, inak by pretiekli. Tampóny sa zavádzajú priamo do vieš čoho a krv zachytávajú vnútri. S tampónmi môžeš ísť aj do bazéna. Intímky sa používajú na zachytenie výtoku. Neodporúča sa používať ich pri menštruácii, lebo sú tenké a ľahko pretečú.

 

Tipy

Po použití WC sa utieraj vždy spredu dozadu. Predíjdeš tak penosu infekcie.

Veď si menštruačný kalendár. Zaznamenávaj si dátumy, dĺžku menštruácie, intenzitu krvácania aj počet použitých vložiek. Tvoj gynekológ (aj ty) tak môže vedieť o tvojej menštruácii všetko a spozorovať zmeny.

- - -Tina♥- - -

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.